BARN & UNGDOM

Vi har ett rikt barn- och ungdomsarbete i församlingen! Nedan ser du våra verksamheter.

FESTIS

Festis är vår söndagsskola för dig som är 4-9 år. Vi träffas samtidigt som gudstjänsten och genom drama och enkla bibelberättelser lär vi oss om vänskap, värderingar, grundläggande etik och kristen tro. Dessutom erbjuds lek, pyssel och sport.

Kontakt: Magnus Svensson, 0708-32 38 78

LOFTET

Samtidigt som gudstjänsten träffas också dem som är i åldrarna 10-12 en vånging upp på Loftet. Vi lyssnar till och pratar om en bibelberättelse, ber och har veckans utmaning. 

Kontakt: Magnus Svensson, 0708-32 38 78

SCOUT

På torsdagar kl. 18.30-20.00 är det scout! Här får du förutom kamratskap och grunderna i kristen tro lära dig knopar, eldvett och annat som hör friluftslivet till – samt givetvis åka på hajk och läger! För dig som går i åk 3-6. 

Kontakt: Johannes Eriksson, 0733-37 95 94

TONÅR

Varannan fredag kl. 19.30 är det tonår i kyrkan. Det blir oftast lite gött käk, någon aktivitet, en go andakt och sedan kiosk och häng. 

Kontakt: Simon Johansson, 0709-35 41 61

TONÅRSTEAM

Du som är 13 år och äldre är välkommen till vårt tonårslovsångsteam! Gillar du att sjunga eller spela ett instrument och vill använda det för att ära Gud? Då är detta gruppen för dig. Tillsammans utforskar vi vad lovsång är och repar på olika låtar. Varannan vecka, kontakta Sandra för reptid.

Kontakt: Rickard Norresjö, 0730-67 66 56

KONFIRMATION

Går du i årskurs 8 är du varmt välkommen att läsa konfirmation hos oss. Vi samarbetar med Equmeniakyrkan Vårgårda och Equmeniakyrkan TRE. Här hittar du mer information: https://equmeniakyrkan.se/vargarda/konfa/

Kontakt: Sara Spencer, 0727-27 87 02